Strona główna » 500 plus – jak uzyskać i mądrze wykorzystać świadczenie

500 plus – jak uzyskać i mądrze wykorzystać świadczenie

500 plus

Rodzina 500 plus w nowej, rozszerzonej formie właśnie rusza całą parą. Wnioski na nowy okres rozliczeniowy można składać od 1. lipca. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości dotyczące rządowego programu postaram się przyjść z pomocą.

Z artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy przyjmowane są wnioski o przyznanie świadczenia Rodzina 500 plus
  • Jakie są podstawowe zmiany w nowej odsłonie rządowego programu
  • Jak wnioskować o świadczenie 500 plus
  • Kiedy pieniądze z 500 plus trafią na Twoje konto
  • Jak mądrze rozdysponować świadczenie

Program Rodzina 500+ jest rządowym programem w ramach, którego każde dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia otrzymuje 500 złotych nieopodatkowanego świadczenia. Od 1. lipca 2019 świadczenie to przysługuje na każde dziecko niezależne od dochodów rodziny.

Kto może otrzymać świadczenie 500 plus?

Świadczenie wypłacane jest rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka, a także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka.

W przypadku gdy rodzice dziecka są po rozwodzie o świadczenie powinien wystąpić ten z rodziców, z którym aktualnie dziecko zamieszkuje. A co jeśli rozwiedzeni lub pozostający w separacji rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną? Wówczas z wnioskiem o wypłatę świadczenia występują obydwoje. W takim wypadku każdy z rodziców otrzyma połowę świadczenia.

Od kiedy przyjmowane są wnioski?

Zbliżający się okres rozliczeniowy wypłaty świadczenia rozpoczyna się 1 lipca 2019 r. i trwa do 31 maja 2021 r . Wnioski dotyczące tego okresu drogą elektroniczną można składać od 1 lipca. Jeżeli zdecydujesz się na złożenie wniosku online możesz zrobić to poprzez:

  • stronę Ministerstwa Rodziny (portal empatia).
  • bankowość elektroniczną,
  • portal PUE ZUS,

Jeżeli jednak z jakiś względów zdecydujesz się na złożenie wniosku w formie papierowej wówczas musisz poczekać do 1. sierpnia. Warto przypomnieć, że papierowe wnioski można składać zarówno osobiście w urzędzie jak i za pośrednictwem poczty.

Co ważne rodzice, którzy pobierali świadczenie na drugie i kolejne dzieci nie będą musieli fatygować się ze złożeniem wniosku dwukrotnie. Poprzednio przyznane świadczenie obowiązuje do 30 września 2019. Mimo tego wystarczy złożyć jeden wspólny wniosek dla pierwszego i pozostałych dzieci. Na podstawie tego jednego wniosku zostanie przyznane od 1. lipca 2019 świadczenie na pierwsze dziecko, a od 1. października świadczenie dotyczące pozostałych dzieci.

Kiedy zostanie wypłacone świadczenie 500 plus?

Jeżeli jesteś osobą na tyle skrupulatną i zorganizowaną, że potrafisz dopilnować, by złożyć kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek do końca sierpnia wówczas otrzymasz świadczenie, z wyrównaniem od lipca. Zostanie ono wypłacone najpóźniej do 31. października 2019 roku. Jeśli nie uda Ci się formalności załatwić w okresie wakacyjnym, ale zdążysz przed końcem września świadczenie zostanie wypłacone również z wyrównaniem od lipca, ale w terminie do końca listopada.

Niestety dla wyjątkowo upartych spóźnialskich ustawodawca nie jest przychylny. Jeżeli nie zdążysz z wnioskiem do końca października, co prawda otrzymasz świadczenie, ale na wyrównanie od lipca niestety nie można liczyć.

Jak zmienił się rządowy program Rodzina 500 plus?

Najważniejsza zmiana jaka zaszła w rządowym programie to zniesienie kryterium dochodowego przyznania świadczenia na pierwsze dziecko w rodzinie. W praktyce dla urzędów oznacza to mniej biurokratycznego zaangażowania i mniejszy koszt obsługi programu. Dla rodziców znaczy to tylko tyle, że bez oglądania się na swoje dochody i bez ich dokumentowania, mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia na każde dziecko w rodzinie. Inne ważniejsze zmiany to:

Brak konieczności ustalenia alimentów – w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci przyznanie prawa do świadczenia dotychczas musiało być poprzedzone ustaleniem alimentów od drugiego rodzica. Od 1. lipca ten obowiązek został zniesiony.

Wydłużenie okresu na złożenie wniosku o świadczenie dla nowo narodzonego dziecka – odtąd rodzice na złożenie takiego wniosku będą mieli trzy miesiące. Jeżeli zmieszczą się w tym terminie, otrzymają świadczenie naliczone od dnia narodzin dziecka. Do tej pory świeżo upieczeni rodzice mogli liczyć na wypłatę świadczenia 500 plus z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku.

Zapewnienie ciągłości wypłaty świadczenia w przypadku śmierci rodzica – w przypadku śmierci rodzica, który otrzymywał świadczenie (lub też śmierci rodzica w trakcie wnioskowania o przyznanie świadczenia) świadczenie nie zostaje jak dotychczas wstrzymane. Aby zachować ciągłość wypłaty wystarczy, że drugi z rodziców w ciągu trzech miesięcy złoży nowy wniosek.

Czy program rządowy Rodzina 500 plus jest dobry?

Ilekroć ktoś poruszy temat zasadności programu rozpętuje się burza. Jedni martwią się rozdawnictwem pieniędzy. Głowa boli ich o stan finansów publicznych. Zastanawiają się, czy rozwiązanie jest sprawiedliwe społecznie. Druga strona argumentuje, że świadczenie jest rekompensatą za to, że ich dzieci z podatków będą dokładać do wspólnego budżetu, a nie tylko do budżetu swoich rodziców. Wielu już nauczyło się, by temat świadczenia 500 plus traktować jako tabu.

Dlatego też moje prywatną opinię ograniczę do jednego stwierdzenia. Program Rodzina 500 plus jest dobry. To znaczy jest dobry dla Ciebie i Twojego budżetu. Oczywiście pod warunkiem, że Twoja rodzina jest jego beneficjentem i tylko wtedy, gdy pieniądze z otrzymanego świadczenia potrafisz dobrze wykorzystać.

Na resztę mamy niewielki wpływ. Przynajmniej do dnia wyborów. Do tej pory zażarte awantury o sensowność programu są tylko marnowaniem energii.

Jak dobrze wykorzystać środki ze świadczenia 500 plus?

W ramach świadczenia dostajesz do ręki naprawdę duże pieniądze. Zakładając, że jest ono wypłacane Twojej rodzinie od dnia narodzenia dziecka do uzyskania pełnoletności, to do Twojej kieszeni trafi 108 000 złotych na każde dziecko.

Jeśli zależy Ci na dobrym wykorzystaniu środków ze świadczenia 500 plus, to nie wydaj ich od razu. Przepraszam za oczywiste stwierdzenie. Wiele osób popada jednak w pułapkę księgowania mentalnego i pieniądze, których zdobycie przyszło im bez wysiłku, łatwą ręką wydają. Łatwo przyszło, łatwo poszło.

Oczywiście nie zamierzam potępiać nikogo, komu wydawanie 500 plus na codzienne potrzeby pozwala przekroczyć prób ubóstwa. Jeśli nie jesteś w stanie inny sposób zapłacić za mieszkanie, czy brakuje Ci pieniędzy na podstawowe rzeczy, śmiało sięgnij po te pieniądze. Pamiętaj jednak, że nowy telewizor, elektroniczne gadżety, czy kolejny wyjazd to nie są podstawowe potrzeby. Wydanie środków ze świadczenia na cele konsumpcyjne (gdy tego nie musisz robić) jest najgłupszą rzeczą jaką można zrobić.

Zadbaj o bezpieczeństwo finansowe rodziny

Załóżmy, że Twoja rodzina ma zapewnione wszystkie najbardziej podstawowe potrzeby. Udaje Ci się co miesiąc zapłacić wszystkie rachunki. Nikt nie chodzi głodny, nie brakuje na buty i ubrania. Dzieci mają zaspokojone potrzeby edukacyjne. Słowem baza Twojej piramidy potrzeb solidnie stoi.

Kolejną i najważniejszą rzeczą jaką musisz się zająć jako rodzic jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego Twojej rodzinie. Jeśli nie uda Ci się zrealizować tego celu, pieniądze wydane dziś na dziecko będą kolosem na glinianych nogach. Nowe lepsze buty, pomoce szkolne, czy dobry komputer niewiele będą znaczyć, jeżeli pierwsza większa burza w życiu zachwieje bezpieczeństwem finansowym Twojej rodziny. Z wykorzystaniem środków ze świadczenia 500 plus możesz dużo zrobić dla polepszenia sytuacji swojej rodziny w tym zakresie.

Spłać długi

Zmagasz się ze spłatą kredytów konsumpcyjnych? Co miesiąc korzystasz z kredytu odnawialnego albo często sięgasz po limit dostępny na karcie kredytowej? Najlepsze co możesz zrobić, to jak najszybciej pozbyć się zadłużenia. Wyrywa ono co miesiąc dziurę w Twojej kieszeni. Za wykorzystanie powierzonych środków płacisz bankom duże pieniądze, które powinny zostać w Twoim budżecie rodzinnym. Wykorzystanie do spłaty zobowiązań świadczenia 500 plus jest doskonałym pomysłem. To trochę nie intuicyjne, bo przecież pieniądze ze świadczenia chcesz przeznaczyć na dzieci. Pomyśl jednak czy ma sens odkładanie pieniądze na rachunku oprocentowanym na 2-3% i w tym samym czasie płacić kilkanaście procent w skali roku bankom za korzystanie z ich środków. Jeśli potraktujesz gospodarowanie środkami jako zadanie długoterminowe to pozbycie się zadłużenie będzie korzystne również dla Twoich dzieci. Pieniądze, których nie oddasz do banku w postaci odsetek od zadłużenia, będzie można odłożyć na przyszłość Twoich pociech.

Zbierz fundusz bezpieczeństwa

Jeżeli udało Ci się już pozbyć zadłużenia wynikającego z kredytów konsumpcyjnych, kolejnym krokiem do finansowego bezpieczeństwa Twojej rodziny jest zbudowanie poduszki bezpieczeństwa. Mam na myśli zebranie oszczędności pozwalających miękko wylądować finansom Twojej rodziny w razie większych zawirowań życiowych. Lubimy odsuwać od siebie myślenie o przykrych rzeczach. Jednak takie sytuacje jak choroba, utrata pracy, czy inne zdarzenia losowe czasem się przydarzają. Odpowiedni fundusz bezpieczeństwa oczywiście nie rozwiąże wszystkich problemów, ale potrafi je znacząco załagodzić. Masz zgromadzone środki, które pozwolą Ci przeżyć co najmniej 6 miesięcy nawet jeśli Twoja rodzina straci całość dochodów? Jeśli tak, jesteś w komfortowej sytuacji. Masz środki, by poradzić sobie w trudnej, nietypowej sytuacji.

Jak w praktyce taką poduszkę bezpieczeństwa odłożyć? Nic prostszego. Składając wniosek o 500 plus, jako rachunek do wypłaty świadczenia wskaż rachunek oszczędnościowy. Niech pieniądze wpływają co miesiąc na osobne konto i niech się mnożą. Jedyne co musisz robić to ich nie wypłacać. Możesz oczywiście przyśpieszyć ten proces dopłacając do konta dodatkowe środki. 😉

A jeśli już mam oszczędności ?

Jeżeli udało Ci się już zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa, wówczas możesz pomyśleć o przeznaczeniu części zebranych środków na inwestycje. Tę w edukację dziecka i tę w jego finansową przyszłość. Jeżeli cele edukacyjne realizowane były przez Ciebie do tej pory bez wsparcia środków z 500 plus, skup się na tym drugim celu. Długoterminowe gromadzenie i mądre inwestowanie środków pozwoli Ci na zebranie środków, które mogą okazać się pomocne, gdy dziecko będzie startować w dorosłość. Studia poza miejscem zamieszkania, pomoc w przeprowadzce do innego miasta, wkład własny na zakup pierwszego mieszkania dla dziecka. Te wszystkie cele są osiągalne. Oczywiście pod warunkiem, że ich realizację zaczniesz zabezpieczać odpowiednio wcześniej.

Dziękuję Ci za życzliwą uwagę.

Mam nadzieję, że pomogłem. Jeżeli masz swoje opinie na temat wnioskowania o świadczenie 500 plus lub jego mądre wydawanie podziel się nimi w komentarzach.

1 myśl na “500 plus – jak uzyskać i mądrze wykorzystać świadczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *