Strona główna » Czy warto inwestować w złoto?

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto uchodzi za bezpieczną przystań dla kapitału i doskonałe zabezpieczenie na przyszłość. Czy jednak inwestycja w złoto jest opłacalna? Czy może to chwilowa moda, która zamiast zysków przyniesie inwestorom straty?

Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego złotu przypisywana jest wysoka wartość,
 • dlaczego i czy warto inwestować w złoto,
 • jakie są czynniki ryzyka, o których należy pamiętać,
 • jakie są formy inwestowania w złoty kruszec.

Dlaczego złoto jest wartościowe?

Czynników decydujących o wartości złota można wymienić co najmniej kilka. Jako surowiec posiada właściwości, które stanowią o jego wysokiej użyteczności. Jest metalem szlachetnym, jest więc trwałe i nie wchodzi łatwo w reakcję z innymi substancjami. Jest doskonałym przewodnikiem i jest najłatwiejszym w obróbce spośród znanych nam metali. I co najważniejsze jest pierwiastkiem naprawdę rzadkim. Wystarczy powiedzieć, że całe złoto wydobyte na świecie od początku historii człowieka zmieściło by się w zaledwie w trzech basenach olimpijskich. Według szacunków Warrena Buffeta cały zasób tego metalu po przetopieniu miałby rozmiar sześcianu o boku około 20 metrów. Zmieścił by się więc w przestrzeni pod łukiem Wierzy Eiffla.

To właśnie niska podaż złota w głównej mierze decyduje o jego wysokiej cenie. Jest ona również głównym powodem, dla którego przez długi czas na świecie złoto pełniło rolę pieniądza. Nawet po upowszechnieniu się pieniądza papierowego stosowano parytet złota i każdy banknot u emitenta można było wymienić na fizyczny kruszec. Koniec tego parytetu nastąpił dopiero w XX wieku.

Ten znak równości stawiany przez wieki pomiędzy pieniędzmi, a złotem stanowi dodatkowy psychologiczny bodziec do utrzymywania się wysokich cen złota. Powszechnie kojarzy się ono bowiem z bogactwem i prestiżem.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

plus - złoto

Nieodmiennie złoto jest taktowane również jako doskonałe zabezpieczenie na niepewne czasy. Podczas gdy akcje przedsiębiorstw, nieruchomości, czy nawet państwowe obligacje podlegają rynkowym kaprysom złoto jawi się jako inwestycja o trwałej wartości. Przedsiębiorstwo emitujące akcje może upaść, nieruchomość może zniszczeć lub zostać przejęta przez państwo (jak to miało miejsce podczas powojennej nacjonalizacji), a złoto pozostaje złotem. Niesie z sobą wartość nawet w najbardziej krytycznych momentach dla gospodarki. Z tego też powodu często jest wybierane jako bezpieczna przystań dla kapitału w czasach dekoniunktury gospodarczej. Inwestycja w złoto ma więc często na celu ochronę kapitału.

Bywa to również inwestycja bardzo zyskowna. Stała niska podaż złota i zwiększająca ilość papierowego pieniądza na rynku, który szuka dobrego miejsca do inwestowania to czynniki, które współdziałając potrafią doprowadzić do znacznych wzrostów cen złotego kruszcu.

Wykres cen złota w latach 2000- 2019
Cena złota w latach 2000-2019. Źródło: https://zloto.bullionvault.pl/wykres-cen-zlota.do

W przeciągu ostatnich dwudziestu lat cena kilograma złota wzrosła pięciokrotnie. Szczególnie silny wzrost ceny nastąpił w latach 2008 – 2011 kiedy to kapitał uciekający od kryzysu, spowodowanego bańką spekulacyjną na nieruchomościach, szukał bezpiecznej przystani w złocie właśnie.

A może jednak nie warto?

minusy

Odłóżmy jednak na chwile to ile można na złocie zarobić i zastanówmy się ile można stracić. Zakup złota tak jak każda inwestycja obarczony jest ryzykiem i to często nie małym.

Przekonali się o tym ci wszyscy, którzy kupili złoto pomiędzy rokiem 2011, a 2013. Wkrótce potem okazało się bowiem, że znaczna część inwestujących w ten kruszec uznała, że pora zrealizować swoje zyski i zaczęła złoto sprzedawać. Ci, którzy postanowili nadal pozostać przy złocie wciąż odnotowują straty. Bowiem cena w 2019 roku nie dogoniła jeszcze najwyższego historycznego poziomu. Jeśli więc w 2013 roku zainwestowałeś w złoto w perspektywą sprzedaży go w ciągu kilku lat, wciąż masz powody do niezadowolenia.

Jeśli chcesz w miarę bezpiecznie inwestować w złoto musisz przyjąć, że inwestujesz na naprawdę długi okres. Próba korzystania z silnych trendów wzrostowych, żeby się szybko wzbogacić na złocie to czysta spekulacja. Jest więc obarczona znacznym ryzykiem.

Jeśli miałbym wyrazić moje osobiste zdanie, odradzałbym również inwestowanie w złoto znacznej części swoich oszczędności, a już na pewno wrzucania tam wszystkich swoich pieniędzy. Złoto może być doskonałym uzupełnieniem Twojego portfela inwestycyjnego, nie koniecznie powinno być jego podstawą. Pamiętaj również, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek inwestowania należałoby zebrać solidną finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Czy to dobry moment na inwestycję w kruszec?

kalendarz- ikona - złoto

Przed inwestycją warto sobie zadać pytanie, czy moment na zakup jest odpowiedni. Chcemy przecież zarobić, a tu obowiązuje prosta zasada: tanio kupić, drogo sprzedać. Bez dogłębnej analizy popartej doświadczeniem inwestycyjnym trudno o jednoznaczną ocenę czy wielomiesięczny trend wzrostowy będzie się utrzymywał jeszcze długo.

Sposoby na ograniczenie ryzyka związanego ze spadkiem ceny kruszcu są dwa. Po pierwsze można wybrać bardzo długi horyzont inwestycyjny, wówczas okresowe wahania kursu złota nie mają aż tak dużego znaczenia.

Po drugie można kupować systematycznie niewielkie ilości. W ten sposób cena zakupu zostanie uśredniona. Zapewne część naszych zakupów będzie wówczas przepłacona, część złota jednak zostanie nabyta w cenie poniżej średniej.

Jak zawsze dobrze jest też zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli o możliwości zarobienia na złocie zaczynają mówić wszyscy od Twojego fryzjera, przez taksówkarza, po panią w warzywniaku, może to oznaczać, że mamy już do czynienia z bańką inwestycyjną i należałoby raczej sprzedawać niż kupować kruszec. Pamiętaj również, że historyczne wyniki nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości.

Jako czynniki sprzyjające inwestycji w złoto należy z kolei wymienić :

 • niski poziom realnych stóp procentowych,
 • słaby dolar,
 • globalny wzrost awersji do ryzyka.

Jak inwestować w złoto?

Jeśli zdecydujesz się na inwestowanie swoich pieniędzy w złoty kruszec możesz wybrać dwie drogi. Jedna to inwestycja w złoto fizyczne ( a więc sztabki, monety, biżuterię). Druga droga to zakup tak zwanego złota papierowego. Obie formy inwestowania mają szereg zalet i pewne niedogodności. Omówmy więc je pokrótce.

Inwestowanie w złoto fizyczne

sztabka

Wielu przekonuje, że inwestycja w złoto fizyczne jest najlepszą formą inwestycji w kruszce. Wybierając inwestowanie pieniędzy w tej formie mamy do wyboru zakup złota w postaci:

 • biżuterii i wyrobów ze złota,
 • monet,
 • sztabek złota.

W przy przypadku biżuterii i wyrobów ze złota trzeba pamiętać, że ich wartość często przekracza wartość samego kruszcu. Praca rzemieślnika jest istotnym składnikiem ich ceny. Niestety po latach może okazać się, że owa wartość dodana zostanie wyceniona inaczej niż w momencie zakupu. Biżuteria i wyroby ze złota nie należą też do najłatwiej zbywalnych form jego przechowywania.

Kolejnym możliwym wyborem są złote monety. Tu należy wspomnieć, ze istnieją dwa rodzaje takich monet. Monety numizmatyczne – to monety z wybitym nominałem, wybijane w krótkich seriach. Ich wartość w momencie zakupu często przekracza cenę zawartego w nich kruszcu. Są więc raczej przedmiotem kolekcjonerskim. Drugi rodzaj to monety bulionowe. Są one bite na cele z myślą o celu stricte inwestycyjnym. Monety te niekiedy nie mają zadeklarowanej wartości nominalnej, a zamiast nominału podana jest zawartość wagowa kruszcu.

Wśród najpopularniejszych monet bulionowych należy wymienić:

 • Krugerrandy
 • American Eagle
 • Maple Leaf 
 • Wiener Philharmoniker 
 • Suwereny

Trzecia forma to sztabki złota. Przy czym nie należy od razu kojarzyć sztabki ze sporym nieporęcznym kawałkiem metalu. Na rynku dostępne są nawet sztabki jedno-gramowe. Trzeba przyznać jednak, że przy zakupach niewielkich ilości złota, kupujący najczęściej decydują się na monety bulionowe, sztabki pozostawiając sobie na wypadek większych zakupów.

Gdzie kupić złoto w formie kruszcu?

Podmiotów oferujących złoto w formie fizycznej (dealerów) jest w Polsce sporo. W większych miastach istnieją placówki stacjonarne dealerów i to powinna być podstawowa, najbezpieczniejsza opcja. Można również skorzystać z dealerów oferujących złoto w internecie. Niektórzy sięgają nawet po zakupy na portalach aukcyjnych. Niestety trudno jest zweryfikować przez internet rzetelność dostawcy i autentyczność dostarczanego złota.

Największy kłopot w wyborze dostawcy stanowi fakt, że rynek ten oparty jest głównie na zaufaniu. I dla rozpoczynającego przygodę ze złotem rozpoznanie uznanego dostawcy może być trudne. Krzysztof Kolany analityk portalu Bankier.pl poleca, sztywno trzymać się zasady kupowania złota lokacyjnego tylko u dużych dealerów, oraz kupować złoto jedynie wówczas, gdy dealer zapewnia dostawę natychmiastową.

Trzeba pamiętać również, że dealer do hurtowej ceny złota każdorazowo dolicza swoją marżę.

Jak to jest z anonimowością przy zakupie złota fizycznego?

Często jako jedną z zalet przy zakupie złota w formie fizycznej wymienia się anonimowość kupującego. Tymczasem zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu sprzedawca ma obowiązek raportowania instytucjom państwowym transakcji o wartości powyżej 15 tys. euro. Powinien też wymagać od klienta potwierdzenia tożsamości przy każdej transakcji.

Korzyści podatkowe

Przy zakupie złota inwestycyjnego możesz liczyć również na korzyści podatkowe:

 • złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT (w odróżnieniu od np biżuterii),
 • zakup i sprzedaż złota w formie fizycznej wolna jest od podatku od dochodów kapitałowych (inaczej niż złoto w formie papierów wartościowych),
 • sprzedaż złota traktowana jest jak sprzedaż rzeczy, jeżeli więc sprzedajesz ją co najmniej pół roku po dokonaniu zakupu nie podlegasz podatkowi dochodowemu(o ile nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej oraz nie sprzedajemy złota w sposób ciągły i zorganizowany).

Trzeba jednak pamiętać, że nabywając złoto od osoby fizycznej, jeżeli kwota zakupu przekroczy 1000 zł kupujący zobowiązany jest do uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% transakcji.

Bardziej szczegółowy opis kwestii podatkowych związanych z zakupem złota lokacyjnego możesz znaleźć na stornach Rzeczpospolitej.

Gdzie przechowywać zakupione złoto?

Pora na kwestię nieco kłopotliwą, a więc określenie miejsca przechowywania złota w postaci fizycznej. Można oczywiście przechowywać je w skrytce bankowej albo przechowywać je we własnym domu. W tym drugim przypadku dobrze gdy w domu znajduje się zabezpieczona skrytka, a sam dom jest objęty monitoringiem.

Pojawiają się więc nam z jednej strony możliwe dodatkowe koszty. Z drugiej strony kwestie bezpieczeństwa osobistego.

Gdzie sprzedać złoto lokacyjne?

Gdy chcesz sprzedać złoto inwestycyjne musisz z powrotem zwrócić się do dealera. Często chętnie odkupują sprzedane przez siebie złoto. Niektóre kantory również podejmują się jego odkupienia. Możesz też spróbować sprzedać je indywidualnie innej osobie np. na portalu aukcyjnym, ale tu obie strony będą miały świadomość zwiększonego ryzyka transakcji.

Podsumowując główne wady i zalety złota fizycznego to:

plus

Zalety

 • mamy do czynienia z fizycznym złotem, którym można posłużyć się w każdych warunkach,
 • inwestujemy bezpośrednio w złoto, a nie w instrumenty z nim powiązane ,
 • korzyści natury podatkowej.
minusy

Wady

 • trudności w ocenie podmiotu, od którego kupujemy złoto,
 • marża naliczana przez dystrybutora złota,
 • koszty przechowywania,
 • kwestie związane z bezpieczeństwem osobistym.

Inwestowanie w złoto papierowe

Inwestowanie w złoto wcale nie musi oznaczać jednak konieczności zakupu złota w fizycznej postaci. Można zdecydować się również na zakup jednej z form papierów wartościowych powiązanych ze złotem. Omówmy więc kilka z pośród form tak zwanego złota papierowego.

Akcje spółek wydobywczych

Akcje takich spółek często traktowane są jak inwestycja w złoto ponieważ ich kursy są silnie skorelowane z cenami złota. Należy jednak pamiętać, że akcje spółek wydobywających złoto reagują zazwyczaj silniej niż ceny samego metalu. Oznacza to zarówno potencjalnie wyższe zyski, jak i większe ryzyko poniesienia straty.

Akcje większości największych spółek z tego sektora notowane są na giełdzie nowojorskiej. Ich zakup wymaga więc założenia rachunku w polskim biurze maklerskim, oferującym dostęp do rynków zagranicznych.

Inwestowanie w złoto za pomocą ETF

ETF są to fundusz inwestycyjne, których jednostki uczestnictwa są notowane na giełdzie. Głównym założeniem funkcjonowania tego typu funduszu jest to, że odwzorowuje on zmiany ceny wskazanego instrumentu finansowego. Może on odwzorowywać cenę złota, zboża, kawy czy jakiegokolwiek innego dobra określonego w polityce inwestycyjnej funduszu. Odwzorowanie to nie zawsze jest jednak dokładne w 100%. Można niekiedy spotkać się z błędem odwzorowania indeksu. Co oznacza, że mogą pojawić się rozbieżności pomiędzy kursem ETF, a indeksem, który ma odwzorowywać.

Główną zaletą funduszy ETF jest ich duża płynność i niskie opłaty. Wymagają jednak pewnej wiedzy i założenia rachunku maklerskiego.

Decydując się na fundusze ETF oparte na złocie mamy do wyboru jedną z trzech grup:

 • mające pokrycie w fizycznym złocie,
 • inwestujące na rynku terminowym,
 • inwestujące za pomocą akcji, na przykład kopalni złota.

Fundusze inwestycyjne

Kolejną formą inwestowania w tak zwane złoto papierowe są tradycyjne fundusze złota oferowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Jest to forma inwestowania w złoto, chyba najłatwiejsza i najłatwiej dostępna. Znajdujemy fundusz, wpłacamy środki i zdajemy się na pracę zarządzających funduszem. W odróżnieniu od funduszy ETF, te prowadzone przez TFI są zarządzanie w sposób aktywny. Co powinno pozwolić na osiągniecie wyników nieco lepszych niż założony benchmark ( odniesienie). W praktyce, cóż, różnie to bywa.

Co istotnie niezależnie od osiągniętego wyniku TFI potrąca opłatę za zarządzenie. Opłaty te w polskich funduszach wciąż są dosyć wysokie, więc trzeba się liczyć z tym, że nieco obniżają rentowność takiej inwestycji.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat funduszy złota i innych funduszy inwestycyjnych zajrzyj na stronę analizy.pl, gdzie znajdziesz wyniki i oceny funduszy.

Podsumowanie

Jak widzisz o jednoznaczną ocenę, czy warto inwestować w złoto wcale nie jest tak łatwo. Nie zamierzam Cię przekonywać ani do inwestowania w złoto, ani do porzucania tego pomysłu. Tym bardziej nie chcę Cię przekonywać, że któraś z przedstawionych form będzie dla Ciebie najlepsza. Nie jestem doradcą inwestycyjnym i w artykułach przedstawiam wyłącznie swoje opinie, które nie powinny być przez Ciebie traktowane jako rekomendacja. (patrz nota prawna w stopce strony).

Mam jednak nadzieję, że zebrane tu informację pomogą Ci w wyrobieniu sobie własnego zdania na temat inwestowania w złoto. I jeśli się na taką inwestycję zdecydujesz łatwiej Ci będzie wybrać formą odpowiednią dla Ciebie. Nie jest to oczywiście pełne kompendium na temat inwestowania w złoto, raczej elementarz.

Bardzo dziękuję Ci za życzliwą uwagę. Tradycyjnie proszę Cię o zostawienie swojej opinii w komentarzu. Pamiętaj też, że udostępniając artykuł dzielisz się wiedzą?

2 myśli na “Czy warto inwestować w złoto?”

  1. Krzysiek Runiec

   Przemku dziękuję za komentarz. Z książkami o inwestowaniu w złoto mam pewien problem. Są takie pozycje jak „Najtwardsza waluta świata, czyli dlaczego warto inwestować w złoto” Jamesa Richardsa czy „Jak inwestować w złoto i srebro” M.Maloneya. Mój prywatny kłopot z nimi polega na tym, że zakładają one z góry jest dobrą inwestycją. Podczas moja prywatna opinia, jak pewnie zauważyłeś nest daleka od pewności. Na pytanie czy złoto to dobra inwestycja, odpowiedział bym raczej : warto ją rozważyć.

   Żeby przybliżyć bliżej na czym polega ten kłopot przytoczę choćby wyimek z opisu okładkowego jednej z tych książek „następny kryzys finansowy będzie wykładniczo większy niż panika finansowa z 2008 roku, prędzej czy później wybuchnie panika zakupowa i tylko banki centralne, fundusze hedgingowe oraz inni duzi gracze zdołają kupić złoto,
   nie jest jeszcze za późno, żeby się do tego przygotować — zawsze będzie wystarczająco dużo złota, by stworzyć opartą na nim walutę, pod warunkiem wyznaczenia stabilnej, niedeflacyjnej ceny kruszcu.” Poziom emocji sięga więc zenitu. Zanim jeszcze szacowny czytelniku książki naczytałeś się zawartości już powinieneś wiedzieć, że w złoto inwestować trzeba. A treść książki ma Cię tylko w tym postanowieniu umocnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *