Strona główna » 11 darmowych narzędzi do nauki angielskiego

11 darmowych narzędzi do nauki angielskiego

nauka języka angielskiego

Nauka języków w dobie internetu stała się o wiele prostsza. Zwłaszcza zaś nauka języka angielskiego. Maszkomputer z dostępem do internetu? Korzystasz ze smartfona? Masz więc dostęp do setek, tysięcy darmowych materiałów do nauki języków. Wyzwaniem staje się nie dostęp do materiałów, ale wybór tych najbardziej wartościowych. Chcesz jak najszybciej nauczyć się angielskiego nie wydając na to góry pieniędzy? Podpowiem Ci gotowe rozwiązania.

Jeszcze piętnaście, dwadzieścia lat temu nie było tak prosto. Za dosęp do jakiekolwiek materiałów do nauki trzeba było sowicie zapłacić. Książka do nauki języków, czy płyta z wątpliwej jakości lekcjami potrafiła kosztować spore pieniądze. Zdobycie dobrych materiałów stanowiło nie lada wyzwanie. Skąd bowiem taki zielony językowo człowiek miał wiedzieć, po które rzeczy warto sięgać? Często walka o nowe materiały kończyła się bólem głowy i wydanymi bezsensu pieniędzmi.

Dziś dostęp do dobrych, wartościowych pomocy do nauki języka angielskiego wydaje się banalnie prosty. Wystarczy tylko wyciągnąć rękę i można mieć wspaniałe darmowe materiały do nauki angielskiego nie wydając na to ani złotówki.

Największym kłopotem jest dziś wybór spośród tysięcy dostępnych narzędzi. Pozwól więc, że opiszę krótko te, które u mnie się sprawdziły. Pamiętaj jednak przy tym, że dobra aplikacja zainstalowana w telefonie sama nie nauczy Cię języka. Potrzebna jest wytrwałość i systematyczność w nauce.

Aplikacje do nauki słownictwa (i nie tylko)

Speeq – klasyczne fiszki z potężnym algorytmem

speeq

Jeśli chcesz poświęcić swój czas na naukę słownictwa to Speeq jest zdecydowanym faworytem. To doskonałe narzędzie, cyfrowy następca tradycyjnych fiszek. Minimalistyczny interfejs pozwala się skupić na tym co najważniejsze. Powtarzanie słówek jest wspomagane nagraniami. Nauka odbywa się w trzech trybach: pisanie, zapamiętywanie i słuchanie. Aplikacja dostarcza słownictwo na 4 poziomach nauki. Do nauki mamy prawie 10.000 słów. Zasób ten można dowolnie powiększać tworząc własne kolekcje.

speeq- przentacja

Największą jednak zaletą tej aplikacji jest algorytm według którego powtarzane są słowa. Nie wystarczy udzielenie poprawnej odpowiedzi, by aplikacja uznała, że słówko jest przyswojone. Będzie ono je powtarzać kilka razy w coraz dłuższych odstępach czasowych, co gwarantuje naprawdę skuteczne utrwalenie wiedzy.

Strona aplikacji Speeq. Dostępna na androida i w AppStore

Quizlet – fiszki nieco inaczej

quizlet

Aplikacja, która ma ułatwić powtarzanie materiałów związanych nie tylko z nauką języków, ale także informacji z innych dziedzin wiedzy. Nieco odchodzi ona od klasycznych fiszek i oferuje kilka ciekawych sposobów nauki. Jeśli nie masz pomysłu jak się uczyć angielskiego i skutecznie powtarzać materiał, Quizlet podsunie Ci kilka gotowych rozwiązań.

quizlet - prezentacja

Aplikacja nie dostarcza gotowych zestawów słówek. Można za to dowolnie tworzyć takie zestawy lub korzystać z pakietów stworzonych przez innych użytkowników aplikacji. To jednocześnie jej wada i zaleta. Z jednej strony jest stworzonych mnóstwo kursów, z drugiej strony kurs jest tak wiarygodny jak jego twórca. Aplikacja dostępna jest zarówno za pośrednictwem telefonów jak i poprzez dedykowaną stronę.

Drops – myśl i ucz się obrazami

drops

Drops to jedna z najciekawszych aplikacji do nauki słownictwa. Wykorzystuje do nauki języka metodę obrazkową i naturalne odruchy związane z używaniem smartfona. Minimalistyczne grafiki i szybkie mikro-gry naprawdę robią robotę. W wersji bezpłatnej dostępne jest tylko 5 minut nauki dziennie. Zadziwiające jednak jak wiele można się nauczyć w tak krótkim czasie za pomocą tej aplikacji.

drops aplikacja

Do pobrania w Google Play lub App Store

Duolingo – prawdziwy kombajn do nauki angielskiego

duolingo

Duolingo wykracza znacznie dalej niż wspomniane wcześniej aplikacje. Ma ambicję nie tylko nauczyć użytkownika słownictwa, ale też wpoić mu zasady gramatyki. Wykorzystuje przy tym elementy grywalizacji mające zachęcić Cię do systematycznej pracy.

To jedna z najpopularniejszych i najbardziej chwalonych aplikacji. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że większość ludzi zapytanych o darmowe aplikacje do nauki angielskiego w pierwszym rzędzie wymieniłaby Duolingo. Aplikacja dostępna jest zarówno na telefony jak i za pomocą dedykowanej strony. Przeznaczona głównie dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z nauką języka, choć bardziej zaawansowani użytkownicy też znajdą coś dla siebie.

Czytanie i słuchanie

Oodles books – darmowe ebooki i audiobooki

oodlis

Potrzebujesz darmowych książek, by doskonalić naukę czytania? A może chcesz słuchać audiobooków nie płacąc za to ani złotówki? Oddles books jest zdecydowanie dla Ciebie. To aplikacja z biblioteką ponad 50 000 darmowych ebooków i 15 000 audiobóków. Raczej trudno w niej o nowości wydawnicze, ale za to jest imponujący zbiór klasyki literatury.

oodles books

Swoją przygodę z czytaniem z tą aplikacją rozpoczynałem od książek dla dzieci. „The Story of Little Black Sambo” czy „My Father’s Dragon”dla kogoś, kto rozpoczyna przygodę z czytaniem po angielsku, stanowi nie lada wyzwanie. 😉 Potem można sięgać po poważniejsze lektury.

LibriVox Audio Books – darmowe audiobooki

librivox

Kolejna bogata biblioteka anglojęzycznych audiobooków. LibriVox Audio Books to 24.000 bezpłatne książki audio.  Dostęp do nich nie jest w żaden sposób ograniczony. Z książek można  korzystać odsłuchując je strumieniowo przez Internet lub pobrać do późniejszego odsłuchania z pamięci wewnętrznej urządzenia.

librivoxprezentacja

A może podcasty?

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników dobrym źródłem materiałów audio mogą okazać się Podcascy Google i SoundClound. Niezależnie od tego czym się interesujesz, znajdziesz tam tysiące anglojęzycznych audycji zgodnych z przedmiotem Twoich zainteresowań.

Włącz YouTube i znajdź sobie nauczyciela języka angielskiego

Nie masz czasu wyjść z domu na lekcję, ale potrzebujesz nauczyciela języka angielskiego? Nie ma sprawy! Włącz YouTube i znajdź kogoś, kto Ci pomoże. Co prawda oglądanie filmów na Youtube to nie to samo co kontakt z żywym człowiekiem ale taki nauczyciel potrafi być niezwykle pomocny. Ofert w tym zakresie masz co nie miara. Możesz wśród nauczycieli wybierać i przebierać, szukając takich, którzy najbardziej Ci odpowiadają. A co najważniejsze nie płacisz ani za wybrzydzanie, ani za oglądanie lekcji. Jeśli miałbym kogoś polecić to niech będą to:

arlena Witt

Arlena Witt – to już instytucja wśród uczących angielskiego w sieci. Arlena na swoim kanale przywiązuje dużą wagę do nauki słownictwa i poprawnej wymowy.

Do tego napisała wspaniała książkę do nauki angielskiej gramatyki „Grama to nie drama” . Jeżeli masz choć trochę pieniędzy, które możesz przeznaczyć na naukę języka angielskiego, to kup sobie właśnie tę książkę.

Paweł Grabias

Paweł Grabias – gdyby ktoś chciał jeszcze kilka lat temu powiedzieć, że jest na świecie człowiek, który nagrywa zabawne filmy o gramatyce angielskiej, to wysłałbym go do lekarza. Tymczasem Paweł na swoim kanale Rock Your English rozprawia się z gramatyką z lekkością ważki.

James i Roniee z engVidengVid to internetowa platforma wypełniona materiałami wideo do nauki angielskiego. Całkowicie za darmo oferuje lekcje języka angielskiego. Materiały dotyczą zarówno słownictwa, gramatyki jak i metod sprawnego uczenia się. Na platformie dostępne są lekcje prowadzone przez 22 nauczycieli.

James i Roniee z engVid

Jemes i Roniee to moi ulubieńcy, którzy ujmują mnie stylem i poczuciem humoru. Oczywiście nie zmuszę Cię do polubienia kogokolwiek, ale sprawdź ich. Jest spore prawdopodobieństwo, że zostaniesz na dłużej.

Filmy, filmy i jeszcze raz filmy

(I tu niestety nie będzie za darmo)

Jeśli chcesz podnieść znacząco swoją umiejętność słuchania i w końcu zacząć rozumieć język mówiony, chyba nie ma lepszej i przyjemniejszej metody niż oglądanie filmów. Netflix czy HBO GO niestety nie są darmowe (choć HBO możesz przez miesiąc wypróbować za darmo 🙂 ). Ale pewnie i tak masz wykupioną jedną z tych platform. Przełącz język na angielski i zacznij oglądać. Na początku przydatne może być włączenie napisów (oczywiście w wersji angielskiej, nie polskiej). Dzięki temu zyskujesz kontakt z żywym językiem mówionym.

Mam nadzieję, że okazałem się pomocny. Znasz inne dobre sposoby nauki? Podziel się nimi w komentarzach.

Uwaga! Autor nie dostał ani złotówki za promocję prezentowanych narzędzi (a szkoda 😉 ). Zwyczajnie polecam, to z czego sam korzystam i wydało mi się godne polecenia.

Pozostaję zobowiązany

Źródło grafik: w tekście wykorzystano grafiki prezentujące aplikacje z Google Play oraz zdjęcia twórców internetowych, których źródłem są ich kanały na YouTube.

1 myśl na “11 darmowych narzędzi do nauki angielskiego”

  1. Samą aplikacją wszystkiego nie ogarniesz. Ostatecznie lekcje będą koniecznie. Głównie chodzi o gramatykę. Aplikacje mają jednak bardzo dużą zaletę: telefon masz wszędzie. W szkole, w pracy, w łóżku i w WC :-). Próbowałem DuoLingo, Wordbit i inne, jednak najbardziej brakowało mi wprowadzanie własnych słów do nauki po lekcji – ściśle związanych z tym czego się akurat uczę. Aktualnie korzystam z apki WordsBucket – https://wordsbucket.com/ . Zdecydowanie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *