Strona główna » OC w życiu prywatnym. Nieobowiązkowe ubezpieczenie, które warto posiadać

OC w życiu prywatnym. Nieobowiązkowe ubezpieczenie, które warto posiadać

Oc w życiu prywatnym

Jeśli chcesz spać spokojnie OC w życiu prywatnym to ubezpieczenie, które zwyczajnie wykupić trzeba. Przyzwyczailiśmy się do obowiązkowego ubezpieczania odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów. Ubezpieczenie naszego mieszkania traktujemy jako minimum bezpieczeństwa. Tymczasem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym często bywa zaniedbywane.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak działa ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?
  • przed skutkami jakich zdarzeń Cię zabezpiecza?
  • dlaczego warto kupić polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym?
  • jakich zdarzeń takie ubezpieczenie nie obejmuje?

Czym jest i jak działa ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to ubezpieczenie, którego przedmiotem jest odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego i osób pozostających z nim w gospodarstwie domowym za szkody wyrządzone w życiu prywatnym.

Innymi słowy jeżeli zdarzy Ci się wyrządzić komuś szkodę niezwiązaną z wykonywaną przez Ciebie pracą OC w życiu prywatnym pomorze Ci taką szkodę naprawić. Bo do naprawienia szkody, nawet tej wyrządzonej nieumyślnie zobowiązani jesteśmy przez przepisy prawa. Artykuł 415 Kodeksu Cywilnego mówi bardzo wyraźnie „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Jeżeli więc nie chcesz ponosić finansowych konsekwencji szkody, której wyrządzenie może Ci się przydarzyć, to OC w życiu prywatnym może okazać się pomocne. Jeśli szkoda nie została wyrządzona celowo w ramach polisy naprawi ją ubezpieczyciel.

Co obejmuje OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie takie pomaga rozwikłać wiele sytuacji. Omówmy pokrótce najczęstsze w nich:

Szkody związane z posiadaniem nieruchomości lub budową domu.
OC dom

Najprostsza sytuacja. W Twoim mieszkaniu pęka wężyk doprowadzający wodę do pralki. Woda lej się strumieniami i wkrótce zalewa mieszkanie Twoje, a chwilę później mieszkanie sąsiada. Szkody w Twoim mieszkaniu zostaną pokryte z polisy ubezpieczeniowej Twojego mieszkania. Niestety szkód wyrządzonych sąsiadowi Twoja polisa nie obejmuje.

To bardzo częsty scenariusz, w którym ludzie dowiadują się, że polisa ubezpieczenia mieszkania nie zabezpiecza nas w zupełności przed wszystkimi zdarzeniami, które mogą się wydarzyć w naszych domach. Co się dzieje, gdy ty nie masz polisy OC w życiu prywatnym, a sąsiad postanowi naprawić szkodę z jego polisy? Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, a następnie zwróci się do Ciebie z regresem wypłaconego sąsiadowi ubezpieczenia.

Jeżeli posiadasz polisę OC ubezpieczyciele porozumieją się między sobą. Natomiast jeżeli Twój sąsiad nie posiada ubezpieczenia, a Ty masz wykupione OC w życiu prywatnym szkoda zostanie naprawiona bezpośrednio z twojej polisy.

Oczywiście pęknięty wężyk, to tylko jeden przykład z katalogu szkód które możesz nieumyślnie wyrządzić swojemu sąsiadowi w związku z użytkowaniem swojego lokalu.

Szkody związane ze sprawowaniem opieki nad dziećmi
OC dziecko

Masz dzieci? Wiesz więc doskonale, że ich wyobraźnia i zasoby energii są niemal nieograniczone. Trudno odgadnąć, w którym momencie niecodzienne pomysły lub drobna niezręczność Twojego dziecka przyczynią się do powstania szkody w majątku innej osoby. Szyba, która wybiła się piłką, drogi przedmiot szybujący ze sklepowej półki wprost na podłogę, czy zaparkowany samochód zarysowany dziecięcym rowerkiem potrafią bardzo nadwyrężyć kieszeń rodzica.

Stosunkowo niewielka suma wydana na polisę, to zdecydowanie mniej siwych włosów na Twojej skroni. Następnym razem, gdy dziecko znów coś zmaluje szkodę pomoże naprawić ubezpieczyciel.

Szkody związane z amatorskim uprawianiem sportu
OC sport

Zresztą, nie ma co zwalać na dzieci. Dorosłym przecież też zdarza się nieostrożność. Wybita piłką szyba, czy zarysowany rowerem samochód może zdarzyć się podczas amatorskiego uprawiania sportu również przez dorosłych. Zjeżdżając na nartach podczas zimowego wypadu możesz przez nieostrożność wpaść na kogoś i spowodować uszczerbek na zdrowiu. Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji takiej osoby, czy wypłacenie odszkodowania to nie są drobne, które można łatwo wyciągnąć z portfela. Również szkody materialne wyrządzone podczas amatorskiego uprawiania sportu potrafią przybrać niebagatelne rozmiary.

Szkody związane z użytkowaniem pomieszczeń podczas wyjazdów turystycznych

ubezpieczenie tutystyczne

Wyjeżdżasz na wakacje z rodziną. Udało Ci się wynająć piękny domek letniskowy, albo zwyczajnie wynająłeś pokój w hotelu. Jeśli przez przypadek zniszczysz wyposażenie takiego pomieszczenia podczas pobytu to wspomniane wcześniej ubezpieczenie również może okazać się pomocne.

Szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe

OC zwierzęta

Jeżeli posiadasz zwierze domowe, również i ono może przyczynić się do powstania zdarzenia, za które jako właściciel będziesz ponosić odpowiedzialność. Twój pies niedopilnowany może ugryźć przechodnia. Kot może upolować rzadkiej odmiany papużkę sąsiadów. Twój chomik … właściwie nie wiem co może zrobić chomik. W każdym razie wyrządzoną przez szkodę zgodnie z prawem będzie trzeba naprawić. Jeśli nie posiadasz polisy OC w życiu prywatnym będzie trzeba głęboko sięgnąć do kieszeni.

Dlaczego warto kupić polisę OC w życiu prywatnym?

Jak udało Ci się zauważyć zakres tego ubezpieczenia jest bardzo szeroki i potrafi Cię skutecznie zabezpieczyć przed skutkami wielu niefortunnych zdarzeń, które mogą powstać przy Twoim udziale. To zabezpieczenie warte swojej ceny, zwłaszcza że składki dla tego typu ubezpieczeń nie są wygórowane. Towarzystwa ubezpieczeniowe za kilkadziesiąt złotych rocznie oferują polisy na całkiem pokaźne sumy ubezpieczenia.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym?

Wachlarz okoliczności, przed którymi chroni Cię ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest bardzo szeroki. Nie jest jednak nieograniczony. Towarzystwa Ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia mogą w różny sposób określać zakres ubezpieczenia jaki wyłączenia od odpowiedzialności. Warto więc przed popisaniem umowy dokładnie przeczytać warunki, tak aby upewnić się, że polisa zabezpiecza dokładnie w takim zakresie jaki jest nam potrzebny,

Najczęściej wśród wykluczeń wpisywanych w Ogólne Warunki Ubezpieczenia można znaleźć wymienione niżej punkty:

Szkody spowodowane w sposób umyślny
nurek -OC w życiu prywatnym

To zrozumiałe, ubezpieczenie ma przecież chronić Cię przed niefortunnym zdarzeniem, a nie przed skutkami Twojego celowego działanie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe przyjmie odpowiedzialność finansową jeśli przez nieostrożność jadąc rowerem zarysujesz sąsiadowi samochód. Jeśli jednak celowo (na przykład z zazdrości) przejedziesz gwoździem po karoserii trudno znaleźć powód, dla którego ktoś miałby płacić za Twoje wyczyny.

Szkody spowodowane podczas pracy zawodowej
nurek -OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jak sama nazwa wskazuje obejmuje tylko prywatną część Twojego życia. Ubezpieczyciel nie pokryje więc szkody, która powstała na skutek prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej, czy podczas wykonywania pracy najemnej. Jeżeli chcesz zabezpieczyć się w tym zakresie po prostu potrzebujesz innej polisy.

Szkody spowodowane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
nurek -OC w życiu prywatnym

To jedno z najczęstszych wykluczeń stosowanych przez ubezpieczycieli nie tyko w polisach OC w życiu prywatnym. Ważne by pamiętać, że wykluczenie to nie jest zależne od ilości spożytego alkoholu czy innej zażytej substancji.

Szkody powstałe podczas uprawiania sportów wyczynowych lub polowania

nurek -OC w życiu prywatnym

Wspomniane wyżej ubezpieczenie nie obejmuje również szkód spowodowanych podczas polowań oraz tych, które powstały podczas wyczynowego uprawiania sportu. Zwiększone ryzyko powstania szkody podczas takiej aktywności powoduje, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać go według stawek OC w życiu prywatnym. Możesz więc potrzebować osobnej polisy. Dodatkowo należy pamiętać, że podobnie jak sporty wyczynowe traktowane są niektóre dyscypliny sportu nawet, jeśli uprawiasz je wyłącznie amatorsko. Można wymienić tu wspinaczkę, nurkowanie, sporty walki czy loty na paralotni.

Jeśli jesteś stałym czytelnikiem bloga to doskonale wiesz, że jestem ostatnią osobą, która namawiałaby kogokolwiek na zbędny wydatek. Uważam jednak, że wykupienie OC w życiu prywatnym to pewne minimum, które trzeba zrobić dla swojego bezpieczeństwa. Składki w przypadku akurat tego ubezpieczenia nie są wygórowane. Warto więc się zabezpieczyć na wypadek ewentualnych kłopotów i zyskać spokojny sen.

1 myśl na “OC w życiu prywatnym. Nieobowiązkowe ubezpieczenie, które warto posiadać”

  1. Muszę się upewnić, co obejmuje moje ubezpieczenie, bo po tym poście nie będę spała spokojnie…
    Na marginesie, warto zwrócić uwagę, jak swobodnie ludzie podchodzą do ubezpieczeń w ogóle. Gdy kilka lat temu w byłej pracy co roku na jeden dzień wyjeżdżaliśmy całą grupą do berlińskich teatrów, jedna z moich koleżanek nie wykupowała sobie dodatkowego ubezpieczenia „na zagranicę”, bo, jak twierdziła, „co tam się może w ciągu jednego dnia stać”. A może. Ja miałam zawsze wykupione ubezpieczenie na dwa dni, bo wracaliśmy koło pierwszej-drugiej nad ranem następnego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *